Friday, November 15, 2019

Betoniniai laiptai

Sveiki, statybininkai ir ne tik :)

Namuose nusprendėme turėti betoninius laiptus su medinėmis pakopomis dėl dviejų priežasčių - turime rūsį ir namas mūrinis, erdvus, todėl betoniniai laiptai padės išvengti medinių laiptų girgždėjimo.
Betoninių laiptų montavimui reikia 6 etapų:
  1. Projektas arba brėžinys;
  2. apatinių klojinių montavimas;
  3. armatūros montavimas;
  4. laiptų pakopų klojinių montavimas;
  5. betonavimas;
  6. klojinių ardymas.
Pradėsime nuo projekto. Laiptų pakopų aukščiai ir pločiai turi būti vienodi, kad bet kas galėtų laiptais naudotis saugiai. Išskaičiuoti paprasta - aukštį tarp rūsio ir pirmo aukšto grindų reikia padalinti iš pageidaujamo laiptų skaičiaus. Tas pats ir su pločiu - atstumą nuo laiptų pradžios iki pabaigos daliname ir laiptų skaičiaus. Pas mus laiptų viršuje yra numatyta monolitinė perdanga, dėl to galėjau reguliuoti laiptus taip, kad gautųsi tikslios pakopos. Kiekviena pakopa į rūsį gavosi 19 cm aukščio ir 27 cm pločio. Aukštis yra ganėtinai didelis, tačiau rūsys nėra taip dažnai naudojama patalpa. Plotį bus galima padidinti montuojant medines ar kitas pakopas darant įgilinimus.
Laiptų brėžinys. Padeda įsivaizduoti ir apžiūrėti iš visų pusių, kaip atrodys laiptai
Pernešiau laiptų kontūrus ant sienos su rulete, gulsčiuku, lazeriu ir markeriu.

Laiptus pradėjau montuoti nuo karkaso ir apačios. Ties dviem posūkiais aš nepersistengiau, kadangi vietos turiu, tai nežaidžiau su trikampiais ir padariau plokščią pagrindą. Į antrą aukštą jau teks pažaisti :) Sumontavau karkasą palei sieną prisukdamas 50x50 brusą su kalamais ankeriais su plastikiniu kaiščiu (renkuosi tokį ilgį, kad bent 4 cm patektų į betoną, nes tokie ankeriai nėra stiprūs). Ir tuomet montuoju skydus.
Pirmi laiptų klojiniai gyvenime :)

Jau matosi laiptų dugnas. Čia turbūt slėpsis vaikai :)

Pradedam montuoti kitą pusę


Uždėtas perdangos skydas

Taip sakant 9 kartus pamatuok ir 10 pjauk. Auksinė taisyklė. Dvejose nuotraukose aukščiau matote, kaip buvau sumontavęs antro posūkio skydą, bet vėliau jį nuėmiau. Taip nutiko, nes dar kartą patikrinau namo aukštį, ir jau anksčiau rašiau, kaip montavau monolitinio žiedo armatūrą ir skydus ir tuomet teko gerai pasitikrinti aukštį. Svarbiausia laiku pastebėti klaidas ir mokėti pasitaisyti :) posūkio skydą šiek tiek sukėliau.
Perdangos skydui jau neužtektų 50x50 mm bruselių, todėl panaudojau stambesnius vertikaliai susuktus brusus 50x100 mm, taip pat juos parėmiau specialiomis reguliuojamomis atramomis.
Monolitinio ruožo išramstymas

Kai apatiniai klojiniai surinkti, pradedame dėti armatūrą. Išilgine kryptimi dėjau D16 mm 5 vnt. strypus. Juos buvo gana sunku išlankstyti į "Z" formą, todėl nusprendėme padalinti į dvi dalis ir suvirinti. Armatūrą dėjome ant armatūros fiksatorių, kurie leidžia išlaikyti apsauginį betono sluoksnį.
 Išilginė laiptų armatūra

 Armatūra ankeruojama į siena minimum 10 cm su ankeravimo mase

Pirmojo maršo armatūrą buvo lengviau ir išlankstyti "C" formos ir užankeruoti į sieną. Ant skydo prisuktas bruselis, kad laikinai išlaikyti apsauginį sluoksnį.
Pirmojo maršo armatūra

Klojinių sutepimas

Lengvesniam klojinių ardymui po betonavimo būtina naudoti specialų klojinių tepalą. Kadangi klojinių nedaug, naudojau paprastą teptuką. Geriausiai klojinius tepti prieš armatūros dėjimą, tačiau nenorėjau slidinėti ant klojinių ir netyčia atsidurti rūsyje...
Skersinei armatūrai į paruoštas skyles sukaliau D12 mm armatūrą. Ilgis atitinkamas, kad nesiliestų prie išorinio skydo. Skersines ir išilgines armatūras iš karto surišu tarpusavyje rišimo viela.
Skersinės armatūros montavimas


Pirmas sluoksnis abiem kryptim baigtas

Antram armatūros sluoksniui, kuris buvo skirtas tik perdangai, reikia naudoti fiksatorius - gyvatėles, kurios sudaro tarpą tarp pirmo ir antro sluoksnio, arba mano atveju, kai perdanga nedidelė, užtenka išlankstyti "U" formos armatūros lankstinius ir strypus rišti prie jų. Šie "U" formos lankstiniai yra labai svarbūs perdangos kraštuose. Jų pagrindinis tikslas "apkabinti" pagrindinę viršutinę ir apatinę laikančias armatūras ir neleisti joms išsiskėsti veikiamoms apkrovų. Šiuos lankstinius rišau prie kiekvienos skersinės armatūros.
"U" formos lankstinys ir jo vieta perdangoje

Lankstiniams gaminti naudojau paprasčiausią vamzdelį

 Ant armatūros labai gerai atstumus žymėti balta kreida

Armatūros rišimas paprastas dalykas. Esu iš elektrodo pasigaminęs kabliuką su siaurėjančiu galu. Jeigu rišate rankomis - reikia paimti gabaliuką vielos, kuris sulenktas per pusę, lenktą galą pakišti po armatūra, pagauti jį su kabliuku ir ant kabliuko užlenkti kitus du kalus. Tada kelis kartus apsukti, kol dvi armatūros prisispaus, ir ištraukti kabliuką. O dar papraščiau - išsinuomoti rišimo pistoletą ir nevargti taip, kaip aš :))
Armatūros rišimas

Surišti armatūros strypai

Pilnai surištas monolitinis ruožas. Matosi visos keturios išilginės ir skersinės armatūros 

Kai palyja, tai klojinių tepalas labai gražiai atspindi šviesą :)

Ketvirtame etape montuojame laiptų pakopų klojinius. Pirmas darbas yra susukti arba užankeruoti laikančiuosius brusus, po to prisukti paruoštą skydą. Skydai buvo 930x190x20 mm matmenų. Laikančiuosius brusus montavau pagal anksčiau subraižytą laiptų kontūrą atėmęs 20 mm laiptų skydui.
Pirmoji pakopa baigta. Tik reikės papildomai įtvirtinti

Antrosios pakopos laikantysis brusas

Prisukta antroji pakopa pagal gulsčiuką

Diena greitai baigėsi su trimis pakopomis.

Posūkyje reikia neskubėti ir tiksliai padaryti

Esu matęs savo darbe, kaip gyventojai įsirengia betoninius laiptus su posūkiu - pakopos būna ne vienodos, lipti nepatogios, o kartais net ir pavojingos. Tokius laiptus labai sunku pataisyti, todėl reikia arba iš karto gerai padaryti, arba teks ardyti sukietėjusį betoną...
Susukamos paskutinės pakopos.

Žvelgiant iš viršaus laiptai atrodo simetriški, o ruletė patvirtino tą patį :) Tikėkimės, kad taip pat bus, kai išardysiu klojinius. Tiesa pas mane yra tarpas tarp abiejų laiptų maršų. Ten turėtų būti pertvara iš silikatinių blokelių.
Laiptų posūkis iš viršaus

Klojinių faniera nėra labai tvirta, todėl reikalingi papildomi įtvirtinimai, kad neišpūstų skydų. Prie kiekvieno skydo prisukau lentas 20x100 mm.
Laiptų klojiniai baigti

Taip pat svarbu tinkamai paremti klojinius iš apačios, jog nepraspaustų jų ir netektų graibyti betono iš rūsio. Išramsčiau iš kraštų ir per vidurį prisukęs po 50x50 brusus ir tokius pačius brusus atrėmęs vertikaliai. Turėtų laikyti :)
Papildomi klojinių atrėmimai

 Rudenį darbas rūsyje atrodo taip, kaip nuotraukoje žemiau :) Gerai kad yra botai, nes vandenyje stovėti visą dieną menkas malonumas, nebent tai žvejyba :)
Labai lauksime stogo :)

Pabaiga, liko užbetonuoti

Klojiniai surinkti. Kas dar padaryta, bet jau nemačiau prasmės čia rašyti, tai visi klojiniai buvo sutvirtinti horizontaliomis lentomis į perdangos plokštes arba tarpusavyje, jog nebūtų išpūsti betono. Prieš betonavimą dar padarysiu vieną bendrą nuotrauką. Betonuoti planuojame netrukus, tad kitas įrašas, jeigu pavyks pafotografuoti, bus trumpas, daugiausiai apie tai, kaip betonuoti, vibruoti ir išlyginti betoną laiptams, perdangai ir žiedui.

No comments:

Post a Comment